Godrikův blog

Záležitosti velkého významu nechť jsou brány zlehka. Záležitosti malého významu nechť jsou brány vážně.

Noc před bouřkou

Bohunice v noci - miniatura Bohunice v noci - miniatura Bohunice v noci - miniatura

Pamatujete si tu noc z 29. na 30. října, když pak 30. ráno přišla ta strašná vichřice? Na zprávy o počasí jsem se nedíval, ale zato jsem si všimnul, že před večerem padla všude kolem těžká mlha. Chtěl jsem nějak uklidnit zmatek, takže jsem si nakonec vzal foťák a vyšel ven, tedy jen do nejbližších okolních ulic, ale přece. Pár fotek, které se mi z toho večera líbily, jsem vybral. Můžete se podívat.

Tentokrát jsem zvolil nezvykle většinu expozic černobíle. Nerad bych, aby to vzbudilo laciný umělecký dojem. Focení nerozumím, a nechci to předstírat, prostě mě to jen baví a čas od času to, snažíc se opatrně, spíš ale dost bezostyšně, zkusím. Neznal jsem důvody focení čeronobíle, té deklarace „já jsem profi fotograf, fotím černobíle a všichni teď padněte na zadek“ jsem se docela bál, ale nakonec jsem tyhle úvahy hodil za hlavu, a prostě B&W aspoň pro pokus nastavil. Význam mělo, a těší mě to: konečně jsem začal objevovat, jak velkou roli hraje působení světla a stínu ve fotce.

Test nastavení monitoru se opět, vzhledem k nočnímu prostředí, hodí. Najdete ho například v některých starších článcích.

Bohunice v noci - Cesta tam Bohunice v noci Bohunice v noci - Svět viděný černobíle Bohunice v noci Bohunice v noci Bohunice v noci Bohunice v noci - Nejistá cesta zpět