Godrikův blog

Záležitosti velkého významu nechť jsou brány zlehka. Záležitosti malého významu nechť jsou brány vážně.

Novej komp

Intel Pentium E2140 (Allendale)

Na začátku srpna jsem po určitých útrapách konečně pořídil nový počítač. Sestava následující:
Procesor..........E2140 (1,6GHz)
Grafika............X1950GT (500/600MHz)
Paměti............A-Data (1024MB, 800MHz)
Deska.............GA-965P-DS3
Co dalšího teď živí můj systém, jak se taktovalo, jaké problémy jsem musel (vy)řešit a na co to přišlo se dočtete dále.

Sestava

zdroj Enermax Liberty 400W

Z toho, co jsem zatajil ve specifikacích, bylo ještě 256MB DDR3 grafické paměti na X1950GT. K novým součástkám patřil taky zdroj Enermax Liberty 400W, další věci už jsem jen zachoval ze starého PC. To jsou CD-RW mechanika TEAC W540E, harddisk Seagate Barracuda 7200.10 (250GB) a zvuková karta Sound Blaster Live! 5.1. Integorvaný zvukový kodek nepodával dost vyvážený zvuk, takže jsem nakonec u tohoto staršího, ale dobrého, kousku zůstal.

Takováto sestava je samozřejmě vyloženě sportovním náčiním pro přetaktovávače, na základních taktech moc výhodná není. To bylo ale zcela mým cílem (na plná ústa říkám, že podle mě nepřetaktovávat je dnes totální vyhazování peněz a výkonu).

Příprava a problémy

První věcí, na které jsem se zastavil, bylo to, že X1950GT má do začátku zapnuté jen analogové výstupy (TVout a analogový signál v DVI), tzn. s LCD monitorem připojeným DVI-I konektorem se prostě nedostanete do biosu (nebo dostanete ale neuvidíte ho). Nějakou dobu jsem proto jel na D-SUB kabelu přes redukci. Ve windowsech to s sebou neslo přesvětlený a nekvalitní obraz (i když by nemělo, ale nedokázal jsem tomu přijít na kloub). Když trošku předběhnu, nakonec se po určitém množství úspěšných restartů bios začal i na DVI zobrazovat. Do teď nevím kdy, nebo čím, změna proběha, ale stalo se tak.

Další problém, který jsem zachytil až při taktování bylo divné chování (zásek) při vypínání a nestabilita i při minimálním přetaktu (~2,0GHz). Štelování biosu znova a znova neneslo žádné zlepšení, jednou se zdálo že to dělají manuální časování pamětí, pak zas napětí, a tak dál stále jeden možný problém vytloukal druhý. Symbolickou záchranu poskytla zvuková karta, který vypověděla službu a odmítala se ve windowsech po chvíli i vůbec detekovat jinak než „neznáme PCI zařízení“. Vypojil jsem ji (tím i získal možnost zkusit a odmítnout integrovaný kodek) a na nějakou dobu problémy ustaly. Vrátily se ale brzy, jednak odmítala grafická karta jakékoli přetaktování pamětí, jednak se vrátila nestabilita a problém s vypínáním.

Teprve tehdy mi docvaklo že jedna a jedna jsou dvě - GK je závislá na frekvenci PCI-e a na další PCIe linky jsou napojeny i PCI linky ze southbridge. Uzamčel jsem PCIe na 100MHz (paradoxně deska nedokázala vytvořit děličku pro FSB které jsem měl, při zamčeném PCIe prostě nastavila o 1 míň případně se manuálně nehchala ukecat i o 1 víc než zamýšlený takt, ale FSB 363 se stalo zapovězeným číslem). Tím okamžikem jsem se všemi zásadními problémy probil, zvukovku znovu zapojil (jela), a mohl jsem skutečně začít ždímat skrytý výkon.

Taktování

virtuální tachometr

Jako první jsem začal s taktováním procesoru. Základní takt 1,6GHz jsem dostal během dvou restartů bez zaškobrtnutí téměř o gigahertz výš, na pomyslný odrazný můstek 2,5GHz (tím jsem mimochodem překonal 2,5x dražší model E6550). Tam už jsem přidávání zvolnil a postupně se dostal do oblasti kolem 2,8 GHz, kde už mě limitovalo základní napětí 1,325V. Další uvážlivý postup vedl až k FSB 365 (2,92GHz) a napětí 1,4V, ze kterého jsem v zájmu zachování stability mírně zvolnil až na definitivních 363MHz FSB. Jak jsem ale psal výš, tento takt se ukázal zapovězený pro normální děličky a pro běžný provoz jsem tedy zakotvil na 362x8 což je bez čtyř bodíků 2,9GHZ. Procesoru na to stačí jen symbolicky zvýšené napětí na 1,375V. To je přetaktování o pěkných 81%. Takto přetočené E2140 překoná i E6750, s tím že je ale skoro 3x levnější.

Paměti se při takové FSB „flákaly“ na 724 MHz, takže bylo logické přitopit i jim. Další „násobička“ byla až 2,66, což dá 963MHz. Paměti si s touto frekvencí dle očekávání poradily, a to bez zvýšení napětí i časování (5-5-5-18 2T).

Při nekonečných bězích memtestu a orthosu jsem taky přišel na zajímavou věc, a to sice že (alespoň u mě) je nejpřesnějším testem stability CPU je paradoxně CPU test v 3DMarku(05). Při chybě sice počítač zamrzne, ale tak i tak objeví během pár minut chybu, která v orthosu/prime nastane třeba až za několik hodin. Pět běhů prvního CPU testu v 3DMarku05 se ukázalo jako téměř jistý znak stabilní frekvence. Tím jsem uzavřel taktování základu a mohl se vrhnout na grafiku.

Ze základních taktů 500/600 (1200 DDR) jsem se dostal do 600MHz na jádře a oblasti kolem 700MHz (1400MHz DDR) na pamětech. Do oblasti kolem říkám záměrně, protože jsem zjistil, že stabilita pamětí a množství artefucktů je přímo závislé na teplotě pamětí. Výsledek, o kterém píšu, se týká základního chladiče, který brzo vyměním za vodní blok a napíšu, jestli se nějak přetakt změnil.

Teploty a výsledky

teploměr

Tím jsem vlastně ze sestavy dostal co se v rozumné míře dalo a přichází čas na zhodnocení. Čipset i procesor jsou chlazeny vodou, takže o jejich teplotu jsem obavy neměl, i přes to že se jedná o homemade a nejstarší generaci vodních bloků (aka "had") a radiátor ze škodovky s jedním 120mm větrákem @850RPM. Na procesoru mám zapnuté softwarové chlazení. Teploty (při 26°C v místnosti podle speedfanu a ATItoolu) vystihuje tabulka:

IdleBurn
Jedno z jader30°C56°C
Procesor24°C53°C
GPU55°C65°C
Grafika PCB50°C60°C

U grafiky je nutné říct, že výsledky nejsou příliš směrodatné, protože disponuje vlastní regulací větráku. To co jsem naměřil platí v burnu pro větrák na 100% a v idle na 27%.

Nejsem žádný PC magazín, takže jsem netestoval nic víc, než to, co skutečně využívám. Možná v budoucnu doplním, když se dostanu k něčemu dalšímu. I z toho mála co mám však nějaké výsledky poskytnu:

  • 3DMark05 - 10650 bodů
  • Battlefield 2 - ~60FPS (1280*1024 6xAA/8xAF)
  • folding@home - Jednu 330 bodovou WU pro GK zvládne za 13,5 hodiny

Závěr

soudcovské kladívko

Nakonec se ještě ohlédnu za tím, jak (by to teď) vyšlo finančně:
CPU............ 1720 Kč
GPU............ 2970 Kč
RAM............. 960 Kč
MB............. 2510 Kč
Což dává za tuto sestavu (nebo spíš kit pro kompletní upgrade) dohromady 8160Kč s daní. Vzhledem k tomu, že pokud taktujete, je to cena za jednu z nejlepších „normálnímu člověku“ dostupných herních sestav, je dnes skutečně poměrně přívětivá doba na nákup nového PC. Z rozpočtu jsem záměrně vyjmul Liberty, který se ke mně dostal víceméně náhodou a nebýt toho, použil bych bez výčitek starý zdroj.

Až na základní desku jde o komponenty, které se dají označit za nejlepší varianty v poměru cena/výkon. Grafická karta ještě nabízí alternativu v podobě verze Pro s 256MB paměti a vzhledem k relativně nízkému FSB se nabízejí levnější desky, ale v ohledu stability a životnosti je 965P-DS3 zase velice zajívamou volbou pro blízkou budoucnost (čekání na HD2950 od ati a 9xxx řadu nVidie), kterým by pak mohl sekundovat nějaký bazarový procesor od intelu s 1333MHz FSB, které deska v revizi 3.3 nově také podporuje.

Dovětek

Když jsem dokončil všechna taktování a konečně spustil klienta f@h, nahodilo mě to do takové příjemné nostalgie. Vzpomněl jsem si na dobu snad Rivy TNT2 nebo co to bylo, kdy běžela reklama se skupinou vědců držících v rukou čip (nebo waffer?) a rozplývajících se nad jeho neskutečným matematickým výkonem a co všechno by se tím dalo počítat. Najednou jeden z nich vysloví myšlenku „ne, použijeme to na hry“. Je paradox že teď (to si vsugerovávám nebo je to vážně skoro 10 let?) uvažujeme přesně opačně, směrem k projektům jako je f@h a GPGPU. A taky že Ruby (maskotka ATI) se ještě mnohem líp ohání křídou při složitých výpočtech než adekvátními dvěma katanami pro herní bitky.

Původně jsem díky úžasu nad f@h pro grafiky chtěl začít článek něčím jako:

[a]tyjo prej godrik ma novou holku???!!!
[b]jj taky sem slishel...
[a]woe tak to je nejaka ultimatiwne hnusna ne?!??!
[b]mno newim newidel sem ju... prej ale nejaka matematicka...
[a]ajo... tak to tak odpovida...

Nicméně nakonec jsem od toho upustil, jestli je to dobře či ne, posuďte sami. Už ale někdy v květnu jsem si pro to připravil podklady, a byla by škoda vás o ně obrat. A btw. imho rozhodně ultimatiwně hnusná není:

ATI Ruby at the blackboard