Godrikův blog

Záležitosti velkého významu nechť jsou brány zlehka. Záležitosti malého významu nechť jsou brány vážně.

Nokia 6820 - ICQ and Jabber

For english click „=> Pokračování...“ (more) and scroll down. Včera se mi konečně podařilo najít a nainstalovat funkční IM klient pro svůj mobil Nokia 6820. Tento typ má plnou QWERTY klávesnici a proto...

...by byla věčná škoda ho na instatnt messaging nevyužít. Problém je, že se jedná o typického zástupce series 40 od nokie, tzn. krom limitu 64kB na aplikaci je problém s malým zásobníkem, který téměř vždy přeteče.

Godric's Nokia 6820

Celkem jsem vyzkoušel asi 15 klientů na IM a jel z nich (do stavu podařilo se poslat a přijmout zprávu) jediný. Jako asi většina lidí jsem zkusil jako první Jimm. U něj (jako i u většiny ostatních programů) autor uvádí mezi podporovanými modely i 6820, při tom i na fóru jimmu je asi 10 vláken o tom, že to s 6820 nefunguje. Zajímavé a dost otravné... Každopádně s Jimmem se na 6820 rozlučte.

ICQ klientů je spíš míň než víc (a ještě míň pod 64kB), takže po vyzkoušení možných jsem začal hledat alternativy. Nejlepší se ukázal Jabber. Po pár článcích jsem taky rychle jistil, že používání ICQ protokolu přes mobil je silně nevýhodné v porovnání s čímkoli jiným.

Po chvilce laborování jsem konečně narazil na funkční klient moJab. (Zde bych rád varoval před klientem Colibry, který obsahuje jakousi cyklickou chybu a stahuje velké objemy dat přes GPRS. Mě stál jeden pokus o připojení 250kB a byl samozřejmě neúspěšný)

MoJab bych rozhodně neoznačil jako komfortní, nicméně jako jediný funkční ho snad mohu doporučit. Obsahuje jen základní nastavení, po vyplnění JID (přihlašovacího jména v síti jabber) a hesla již všechno jede (za předpokladu správně nastaveného GPRS v telefonu). (Informace o datových tocích ještě doplním, zatím jsem se po přihlášení a odeslání cca 10 zpráv nikdy nedostal nad 4kB)

Pokud používáte jako IM Jabber, jste vlastně hotovi. Pokud (jako já) ICQ, musíte si ještě vytvořit a nastavit Jabber účet. Přijatelná stránka pro tento účel je třeba Jabber.cz. Stáhněte si do PC nějaký klient (třeba Mirandu) a vytvořte si jméno na nějakém serveru (třeba váš_nick@jabber.cz). Po přihlášení musíte v Mirandě v podmenu Jabberu zvolit položku „agenti“ a aktivovat si některý z agentů ICQ transportu (v případě jabber.cz třeba icq.netlab.cz). Vyplníte ICQ číslo a heslo a jakmile toto provedete, připojíte se na ICQ a zároveň se vám všechny kontakty z ICQ přidají do kontaktlistu (=rosteru) Jabberu. (problém s převodem přezdívek je popsán na jabber.cz)

V této chvíli můžete ještě profiltrovat roster od zbytečných uživatelů (pokud šetříte připojení mobilu) a stačí už jen přihlásit se na mobilu pod JID a heslem, které jste si pro Jabber vytvořili. Tím jste hotovi a stačí se přihlásit, všechno pojede.

EDIT: menu programu nabízí užitečnou funkci „cache roster“ jejíž princip je zjevný. Seznam uživatelů si stáhne a uloží pouze jednou, aktualizace pak provádíte manuálně. To do značné míry odstraňuje problém s načítáním kontaktů při přihlášení a můžete tím pádem mít v mobilu v podstatě celý kontaktlist, aniž byste tím utráceli za data.

ENGLISH:

1) Get moJab (only this one works) from moJab homepage.
if you don't have jabber account (otherwise skip to no. 4):
2) Get some client for PC, create Jabber account, logon (questions? Google will answer)
3) Activate desired transports in PC client (allows you to connect to other networks(ICQ,AOL,MSN,...), use google), logout
4) Instal moJab on your phone
5) Set your JID and password in moJab, chceck GPRS settings are correct
6) You're ready to go!